Μέλη : 20

Συντάχθηκε απο τον/την Σκούρτας Αβραάμ
Πέμπτη, 06 Μάιος 2021 21:21

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες Χριστός Ανέστη,

ενόψει της δια ζώσης λειτουργίας του σχολείου, Δευτέρα 10/5/2021, σας ενημερώνουμε τα εξής:

• Ο διαγνωστικός έλεγχος νόσησης (self-test) από τον κορωνοϊό COVID-19 είναι υποχρεωτικός
  • Για την τρέχουσα εβδομάδα, διενεργείται δύο (2) φορές, προ Δευτέρας και Πέμπτης και πριν από την έναρξη των μαθημάτων
    έως και είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν από την προσέλευση στην σχολική μονάδα.
  • Η προμήθεια του αυτοδιαγνωστικού ελέγχου γίνεται δωρεάν από το φαρμακείο με την επίδειξη του Αριθμού Μητρώου Κοινωνικής Ασφάλισης (ΑΜΚΑ)
  • Ο δωρεάν αυτοδιαγνωστικός έλεγχος διενεργείται κατ’ οίκον με τη βοήθεια του γονέα/κηδεμόνα (Βίντεο διεξαγωγής τεστ στη διεύθυνση: https://self-testing.gov.gr/ )

Μετά την εξαγωγή αποτελέσματος:

Οι γονείς/κηδεμόνες των ανήλικων μαθητών/τριών και οι ενήλικοι μαθητές/τριες επισκέπτονται την ηλεκτρονική πλατφόρμα self-testing.gov.gr και αφού επιλέξουν την κατηγορία «Σχολική Κάρτα για Covid -19», αυθεντικοποιούνται με την χρήση των κωδικών (taxisnet) και ακολουθούν τη διαδικασία υποβολής του αποτελέσματος.

• Εάν το αποτέλεσμα είναι αρνητικό, εκτυπώνουν από την ηλεκτρονική πλατφόρμα την σχολική κάρτα αρνητικού αποτελέσματος την οποία επιδεικνύουν στους εκπαιδευτικούς το πρωί . Εναλλακτικά να τυπώσετε, να συμπληρώσετε και να υπογράψετε μόνοι σας το επισυναπτόμενο έγγραφο.
  • Εάν το αποτέλεσμα είναι θετικό, εκδίδεται από την πλατφόρμα σχολική κάρτα θετικού αποτελέσματος, την οποία εκτυπώνουν και στη συνέχεια μεταβαίνουν εντός είκοσι τεσσάρων (24) ωρών σε μια από τις δημόσιες δομές (Καβάλα-Στρατόπεδο Καρακώστα).

Στην περίπτωση που μαθητής/τρια δεν επιδείξει την σχολική κάρτα κατά την είσοδό του/της στην τάξη, δεν γίνεται δεκτός/ή, λαμβάνει απουσία και απομακρύνεται από την σχολική μονάδα.

Οπότε, φροντίζω να προμηθευτώ έγκαιρα το τεστ από το φαρμακείο, ενημερώνομαι για το τον τρόπο ελέγχου (βίντεο) και την Κυριακή προβαίνω στη διαδικασία του τεστ και στην υποβολή του αποτελέσματος.

Καλή επάνοδο.

Τελευταία Ενημέρωση στις Τετάρτη, 26 Μάιος 2021 06:53