Μέλη : 20

Ηλεκτρονική εγγραφή μαθητών Γ γυμνασίου στο Λύκειο PDF Εκτύπωση E-mail
Συντάχθηκε απο τον/την Αβραάμ Σκούρτας
Παρασκευή, 18 Ιούνιος 2021 06:52

Παρακαλώ διαβάστε προσεκτικά τις οδηγίες της εγκυκλίου για να προχωρήσετε στην εγγραφή στην Α' Λυκείου.

Τελευταία Ενημέρωση στις Παρασκευή, 18 Ιούνιος 2021 06:55

Κανονισμός λειτουργίας του σχολείου PDF Εκτύπωση E-mail
Συντάχθηκε απο τον/την ΜΕΛΑΔΙΑΝΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
Τρίτη, 20 Απρίλιος 2021 09:00

Τελευταία Ενημέρωση στις Τρίτη, 20 Απρίλιος 2021 13:49

Bullying 2021 PDF Εκτύπωση E-mail
Συντάχθηκε απο τον/την ΜΕΛΑΔΙΑΝΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
Τετάρτη, 17 Μάρτιος 2021 16:17

ΣΧΟΛΙΚΗ ΒΙΑ & ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ

Με αφορμή την Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο σχολείο (6η Μαρτίου), το 2ο Γυμνάσιο Καβάλας, πραγματοποίησε μια σειρά δράσεων με σκοπό την ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών για την πρόληψη και αντιμετώπιση της σχολικής βίας και εκφοβισμού. Συγκεκριμένα, την Παρασκευή 5/3/2021, οι μαθητές/τριες των τμημάτων Α1 και Α2 με υπεύθυνους, τον διευθυντή Σκούρτα Αβραάμ και τον υποδιευθυντή Μελαδιανό Χρήστο συνδέθηκαν διαδικτυακά, on line, στο κανάλι Youtube του οργανισμού «Χαμόγελο του Παιδιού» και ενημερώθηκαν για θέματα του σχολικού εκφοβισμού, ιδιαίτερα, για το Cyber Bullying. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της Πανελλαδικής καμπάνιας «ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ» σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Την Τρίτη 9/3/2021, την 1η και 5η διδακτική ώρα, με υπεύθυνη την εκπαιδευτικό Λιατσοπούλου Ανδριανή, στο Α2 τμήμα του σχολείου υλοποιήθηκε βιωματική άσκηση με βάση την αφίσα Blob Bullying. Οι μαθητές παρατήρησαν τις σκηνές της αφίσας, συζήτησαν για τα χαρακτηριστικά των θυτών και των θυμάτων και έκαναν υποθέσεις για  τα συναισθήματα του θύματος. Στη συνέχεια παρακολούθησαν video προκειμένου να ευαισθητοποιηθούν για τον τρόπο με τον οποίο οι παρατηρητές μπορούν να παρέμβουν σε μια σκηνή εκφοβισμού προς όφελος του θύματος, και από bystanders να γίνουν upstanders.

View the embedded image gallery online at:

Επιπρόσθετα, κατά τη διάρκεια της εβδομάδας, με υπεύθυνη την εκπαιδευτικό Κουκμά Ευθυμία, μέσα από εικαστικά εργαστήρια και το μάθημα των Καλλιτεχνικών οι μαθητές/τριες όλων των τμημάτων σχεδίασαν: αφίσα, κολάζ σε χαρτόνια με φράσεις κατά του σχολικού εκφοβισμού, πανό με σχέδια-ζωγραφιές-σκίτσα με θέμα το bullying. Τα έργα τους αναρτήθηκαν στα ταμπλό και την είσοδο του σχολείου και αποτυπώνονται στο βίντεο που επιμελήθηκε ο υποδιευθυντής του σχολείου, Μελαδιανός Χρήστος. Η σχολική κοινότητα του 2ου Γυμνασίου Καβάλας (εκπαιδευτικοί, μαθητές/τριες, γονείς) λέει ΟΧΙ στη Βία και στο Σχολικό Εκφοβισμό.

Τελευταία Ενημέρωση στις Τετάρτη, 17 Μάρτιος 2021 16:28

Erasmus Lieux PDF Εκτύπωση E-mail
Συντάχθηκε απο τον/την Μαρία
Κυριακή, 07 Μάρτιος 2021 11:08

Αυτή είναι μια μικρή εισαγωγή για το πρόγραμμά μας Erasmus

Παρατηρούμε ότι η νέα γενιά, είναι μια γενιά σε κίνηση.

• Ταξιδεύει πολύ, τόσο εικονικά, όσο και πραγματικά.
  • xρησιμοποιεί τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης
  • είναι εξοικειωμένη με το κινητό, τις εφαρμογές του
  • είναι εξοικειωμένη με τα Μέσα κοινωνικής δικτύωσης και τα ΤΠΕ
  • μαθαίνει γρήγορα, κινείται με άνεση στον ψηφιακό χώρο επικοινωνίας και πληροφορίας
  • Είναι η γενιά της τεχνολογικής επανάστασης, η γενιά του διαδικτυακού χωριού, της υπερποληροφόρησης,
    πολίτες του κόσμου...Εικονικά και φυσικά.
Είναι όμως προετοιμασμένοι για τις μετακινήσεις, τόσο της ψηφιακές, όσο και τις πραγματικές; Αναλογίζονται όλα αυτά τα οφέλη και τις ευκαιρίες που βρίσκονται στην διάθεσή τους; Γνωρίζουν τις προκλήσεις, τους κινδύνους, τα προτερήματα, ακόμη και τα προβλήματα που παρουσιάζονται στην διάρκεια αυτής της περιπέτειας; Το σχολείο μπορεί να τους προετοιμάσει;

το όνομα της σελίδας μας στο φ/μπ :

Erasmus Lieux
Τελευταία Ενημέρωση στις Κυριακή, 07 Μάρτιος 2021 11:18